You must have Javascript enabled in order to use this site


Basın Açıklaması
25 Mayıs 2018

ADANA BİSİKLET ÇALIŞTAYI

img

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’da önemli bir çalıştay gerçekleştirildi. “Bisiklet Kenti Adana” projesi için bir süredir ortak yürütülen “İki Teker Adana” başlıklı çalışmalar başarılı bir çalıştayla devam etti. Büyük Sürmeli otelinde düzenlenen çalıştayın STK koordinasyonunu Mimarlar Odası, resmi kurumların koordinasyonunu Büyükşehir Belediyesinin yaptı. Meslek odaları,  STK temsilcileri ve vatandaşların katıldığı çalıştay açılış konuşmaları ile başladı.

 

 

BUNU DESTEKLİYORUZ

Çalıştayın açılış konuşmasını Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün yaptı.  Kent problemlerinin çözümünde,  kent halkı ve sivil toplum örgütlerinin bilinçli, kuvvetli ve sürekli değerlendirmelerinin yerel yönetimler üzerindeki yönlendirme etkisini  de son derece değerli bulduklarını söyleyen Tüzün, ve bunu desteklediklerini söyledi.

 

 

ÇÖZÜM ODAKLI ÖNERİLER

 

 

Tüzün, Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak, mimarlar topluluğunun mesleki alanları içindeki kent sorunları hakkında, çözüm odaklı öneriler geliştirilmesini topluma hizmet olarak gören bir politika anlayışında olduklarının altını çizdi. Kente dair önerilerin gerçekleştirilmesinde sivil toplum örgütlerinin bilinçli, kuvvetli ve sürekli takiplerinin gerektiğini dile getiren Tüzün,   bu bağlamda  çalıştaya katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

 

 

YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül de konuşmasında bisiklet kullanımı bütün dünyada özellikle şehir içi ulaşımı yaygınlaşmaya başladığını anlattı. Bisiklet kullanımı eğlenceli, çevre dostu, hızlı ve pahalı olmayan bir aktivite olmadığını vurgulayan Gül, “Bisiklet kullanımının artırılması şehrimiz ve ülkemiz için, başta karbon salınımından kaynaklanan kirliliğin azaltılmasının yanı sıra sağlık ve ekonomik yönünden de oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bisiklet kullanımı eğlenceli, çevre dostu, hızlı ve pahalı olmayan bir aktivitedir. Çevre ve gürültü kirliliği yaratmadığından günümüz ulaşım modellerinin temel ögelerinden biri haline gelmiştir. Bu sebeple bisiklet kullanımı bütün dünyada özellikle şehir içi ulaşımı yaygınlaşmaya başlamıştır.” dedi.

 

 

BİSİKLETLERİN YÜZDE 70’İ TAŞIMA AMAÇLI

Gül, dünyada her 6 bisiklete karşı 1 otomobil üretildiğini işaret etti. Avrupa’da kullanılan bisikletlerin yüzde 70’i taşıma amaçlı kullanıldığını savunan Gül, “Dünyada bisiklet kullanımı ile ilgili istatistiklere baktığımızda 2013 yılında 2,5 milyar bisiklet üretiminden bahsediyoruz. Bunun karşılığında binmeye doyamadığımız otomobillerin sayısı sadece 500 milyon gibi bir rakam. Biraz daha detaya baktığımızda 2013 yılında her 6 bisiklete karşı 1 otomobil üretildiğini o tarihteki nüfusa göre de her 6 kişiden birinin bisikleti olduğu anlaşılmaktadır. Avrupa’da kullanılan bisikletlerin yüzde 70’i taşıma, bizden biraz farklılık gösteriyor.  Yüzde 29’u eğlence, yüzde 1’i de yarışma amaçlı kullanılmaktadır.”şeklinde konuştu..

 

 

PEDAL GÜCÜ BEYGİR

GÜCÜNÜN ÜSTÜNE ÇIKSIN

 

 

Pedalın gücünün beygir gücünün üzerine çıkması temennisinde bulunan Gül, sözlerini şöyle tamamladı; “Çalıştayda çıkan sonuçların neticesinde bütün kent kullanıcılarını memnun eden standart ve konforun sağlandığı bisiklet yollarını planlamak ve uygulamak ümidiyle bisiklet çalıştayının verimli geçmesi temennisi ile pedalın gücünün beygir gücünün üzerine çıkmasını diliyor hepinize saygılar sunuyorum.”

 

ÇÖZÜMLER ARANDI

Çalıştayda 5 ayrı gurup oluşturulup, 5 başlık altında konu ele alındı. Çalışta da uzman kişiler tarafından sunumlar yapıldı.  ‘Bisiklet Yolları’, ‘Bisiklet Ulaşımının İhtiyacı Olan Altyapılar’, ‘Kültürel Bisiklet Turizmi’, ‘Bisiklet-Eğitim’, ‘Yönetmelik, Mevzuat ve Yerel Yönetimler’ başlığında çalışmalar ile sorulara çözüm önerileri arandı.

 

 

BİSİKLET FARKINDALIK TURU

 

Çalıştay kapsamında çalıştaya katılanlar farkındalık yaratmak amaçlı bisiklet dernekleri ile birlikte kent merkezinde bulunan Tarihi Ulu Camii önünden başlamak üzere bisiklet turu düzenledi. Bisiklet farkındalık turuna Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de katılarak çalıştaya destek vererek “Ulaşımda bisikleti kullanalım” mesajları verdiler.