You must have Javascript enabled in order to use this site


Basın Açıklaması
12 Nisan 2017

AĞIRNASLI SİNAN Yrd. Doç.Dr. Halil Sencer ERKMAN

img

12 Nisan 2017 - Çarşamba 00:15 
 
‘Ağırnaslı Sinan’ Söyleşisi
TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesince ‘Ağırnaslı Sinan’ Söyleşisi düzenlendi. Söyleşiye Kayseri Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. H. Sencer Erkman konuşmacı olarak katıldı.
 
 
‘Ağırnaslı Sinan’ Söyleşisi
 
 

“MİMAR SİNAN MİMARLIĞIN SİMGESİDİR”

Mimar Sinan’ı anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen söyleşinin açılış konuşmasında Mimar Sinan’ı bir dizi etkinliklerle andıkları söyleyen Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, yaptığı açılış konuşmasında “Tüm dünyaya ve tarihe adını yazdıran Mimar Sinan’ı vefatının 429. yıldönümünde  bir kez daha saygıyla  anıyoruz. Bıraktığı eserler ve bu eserleri ortaya koyuş düşüncesindeki yenilikler mesleki açıdan bizlere halen ışık tutmaktadır. Sinan’ın kendi çağından günümüze verdiği mesajı doğru anlamak ve bundan dersler çıkarmak ona ve mimarlığa olan borcumuzun bir gereğidir. Sinan’ın akılcı mimari anlayışının özünü oluşturan araştırma, öğrenme, anlama, çağdaş bir mimari yaratma, sürekli olarak kendini aşma çabalarını doğru anlamak gerekmektedir. Kentsel kirlilik oluşturan çağdışı kopyalamalarla tarihe ve Sinan’a saygısızlık yapılmaktadır. Mimarlığın simgesi olan Mimar Sinan’ı farklı bakış açısıyla bizlere anlatmak üzere Kayseri’den gelen değerli Sencer hocamıza şimdiden çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

“SİNAN’I ANLAMA ETKİNLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

Mimar Sinan hakkında araştırma, çalışma olanağı bulduğunu, kendi düşünce ve deneyimlerini meslektaşlarıyla paylaşmaktan mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Kayseri Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. H. Sencer Erkman, “Sinan 50 yıl boyunca saraya bağlı Hassa Mimarlar Ocağını (Osmanlı döneminde ilk mimarlık örgütlenmesi) yönetmiştir. Kendinden önceki ve sonrakilerden farklı olarak sıra dışı kişiliği vardı. Çok sayıda yapı üretmiştir. Kimi eş zamanlı ortaya çıkan bu yapıtlar; Sinan’ın bir anlamda yazılmamış teorisini, kuramını anlamamıza yardımcı olan bir süreklilik oluşturuyor. Birbirini izleyen yapıtları inceleyerek Sinan’ın mimarlıktan ne anladığını, kendi mimarlığının ona ne verdiğini çıkarmaya çalışıyoruz. Sonuçta bir anlama etkiliği içerisindeyiz.

“HER SEFERİNDE YENİ BİNA YAPIP, KENDİSİNİ TEKRAR ETMİYOR”

Elden geldiğince, okudukça ve düşündükçe Sinan’ın mimarlığını daha doğru anlamaya ve değerlendirmeye çalıştığını da ifade eden Yard. Doç. Dr. Erkman, “Araştırmacı kişiliği olan Sinan her seferinde yeni bir yapı yapıyor. Kendisini tekrar etmiyor. Her bakışta eserlerinde yeni bir şeyler buluyoruz. Bu çalışma beni yalnızca tarihçi mimarlık sıfatıyla değil, mimar olarakta beni çok besledi.” Diyerek Mimar Sinan’ın gelişimini anlatan eserler silsilesi üzerinden mimari yapıya nasıl bir anlam yüklediğini, büyük ölçüde anıtsal örnekler üzerinden slayt sunum yaparak anlattı.

 
 
 

 

 
‘Ağırnaslı Sinan’ Söyleşisi
 
‘Ağırnaslı Sinan’ Söyleşisi
 
‘Ağırnaslı Sinan’ Söyleşisi