You must have Javascript enabled in order to use this site


Basın Açıklaması
10 Ağustos 2017

HEKİMHAN YAZ OKULU TAMAMLANDI

img

Mimarlık öğrencileri yaz kampı tamamlandı

 

 

 
Mimarlık öğrencileri yaz kampı tamamlandı
 

 

 11 Mimar Odası'nca Malatya’nın Hekimhan İlçesi’nde belediye ev sahipliğinde gerçekleşen mimarlık öğrencileri yaz kampı tamamlandı.
Yaz kampı süresinde 32 üniversiteden 42 öğrenci ve akademisyenlerle şube yönetim kurullarının katılımı ile Hekimhan’da birçok alanda çalışmalar yürütüldü. TMMOB Mimarlar Odası Adana, Ankara, Balıkesir, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kayseri, Malatya ve Mersin şubelerinin organize ettiği kampta öğrenciler, Hekimhan Demir Çelik Tesisleri’nin yeniden dönüşümü, Hekimhan’ın emek mücadelesindeki tarihsel geçmişi, kültür varlıklarının tespiti ve koruma alanlarının belirlenmesi, sokak sağlıklaştırması, çocuk, mimarlık çalışmaları, Kommagene Krallığı ve çevre gezileri ile birlikte 9 gün boyunca Hekimhan’da katılımcı bir yöntemle mimarlık üretim sürecini gerçekleştirdi.


Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğlu, mimarların, mimarlık öğrencilerinin akademisyenlerin ve 11 şube yöneticilerinin hayata geçirdiği proje nedeni ile teşekkür etti.


Şube yöneticileri Başkanı Millioğlu birlikte Kaymakamı Tunahan Efendioğlu’nu ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kaymakam Efendioğlu çalışmalardan çok etkilendiğini, her türlü desteği vereceklerini söyledi.


Bu arada, mimarlık öğrencileri yaz kampındaki projeler ve fikirler Taşhan’da Hekimhanlılarla buluştu, yapılan çalışmalar detaylı bir şekilde anlatılırken, katılımcılara teşekkür belgesi ve sertifikalar verildi.


Etkinlik sonunda konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz, ancak burada en büyük teşekkürü hak eden başka birisi var, yanımızda değil belki ama yüreklerimizde fikrimizde gönlümüzde, bize bugünleri sağlayan, laik ve demokratik bir ülke bırakan, bilimi rehber edinmemize olanak sağlayan kadınlara seçme seçilme ve okuma hakkını sağlayan birisi daha var.O bizim yüreklerimizde, bize Cumhuriyeti emanet ettiği ve bugünleri onun sayesinde yaşadığımız için en büyük teşekkür minnet ve vefa bu ülkenin kurcusu Mustafa Kemal Atatürk’edir" dedi.
Bu sözler öğrenciler ve katılımcılar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.