You must have Javascript enabled in order to use this site


Haber
22 Ekim 2016

KOLOKYUM - ADANA SUCUZADE MAH. KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA KENT MEYDANI VE ÇEVRESİ KENTSEL TASARIM VE MİMARİ PROJE YARIŞMASI

img

Seyhan Belediyesi tarafından açılan Adana – Sucuzade Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında Kent Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. Birincilik ödülünü 7 Nolu Proje ve Rumuz:65382 katılan ekip kazandı. Yarışmaya ait kolokyum 22 Ekim 2016 tarihinde Kız Lisesinde gerçekleştirildi.

 

İşte, Adana'nın Kent Meydanı

 

Seyhan Belediyesi tarafından yapılan Adana kent meydanı (Barış ve Demokrasi Meydanı) mimari ve kentsel tasarım yarışması sonuçlandı.

İşte, Adana'nın Kent Meydanı

Seyhan Belediyesi tarafından yapılan Adana kent meydanı (Barış ve Demokrasi Meydanı) mimari ve kentsel tasarım yarışması sonuçlandı. Meydanda, etkinliklerin yapılacağı açık alanın yanı sıra kapalı otopark, kültür ve sanat merkezleri, kadın yaşam merkezleri, müzeler, öğrenci yurdu, kütüphane, sağlık yaşam merkezi, restoranlar, sergi salonları, atölyeler, kefeler ve ticari ofisler bulunacak.

Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu Adana Barış ve Demokrasi Meydanı Çevresi Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması'nı Yüksek Mimar Hatice Büşra Al Özdilek'in ekip başlığını yaptığı proje kazandı. Yaklaşık 40 bin metrekare alan üzerine kurulacak meydan projesinde konser ve etkinliklerin yapılacağı açık alan, kapalı otopark, kültür ve sanat merkezleri, kadın yaşam merkezleri, müzeler, öğrenci yurdu, kütüphane, sağlık yaşam merkezi, restoranlar, sergi salonları, atölyeler, kefeler ve ticari ofisler bulunacak. Projede Özdilek'in yardımcılığını Mimar Turan Altıntaş, Mimar Bihter Öztürk, Mimar Ozan Çelik, Mimar Burcu Saral, Mimar Sargun Aykaç ve Merve Siper yaptı. Projenin danışmanlığını ise Şehir Plancısı Adem Altıntaş, Peyzaj Mimarı Nursen Gümüşsoy, İnşaat Mühendisi Noyan Şenel, Makine Mühendisi Erdem Gülaç ve Elektrik Mühendisi Hasan Çelik üstlendi.

Tanıtım toplantısı Tarihi Kız Lisesi'nde gerçekleşti. Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmenve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün de katıldığı tanıtım toplantısı ve kolokyumda, kent meydanı (Barış ve Demokrasi Meydanı) ile ilgili bilgi veren SeyhanBelediye Başkanı Zeydan Karalar, kent meydanının yaşam alanı olacağına vurgu yaptı. 2014 yerel seçimlerinin Adana için milat olduğunu söyleyen Başkan Karalar, "2014 seçimlerinin ardından çatışma dönemi bitmiştir, çalışma dönemi başlamıştır" şeklinde konuştu.

Büyükşehir'den destek sözü

Belediye başkanları ile birlikte çalıştıklarına vurgu yapan Büyükşehir Belediye BaşkanıHüseyin Sözlü, geçmiş dönemde belediye başkanlarının kendi aralardaki problemlerinin şimdi görünmediğini söyledi. Sözlü, "Adana için verimli olmasını arzu ettiğimiz bir dönemi idrak ediyoruz. Bu bölge binlerce yıl Adana'nın ticaretinin döndüğü yer. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde asıl kazancımız o zaman olacaktır. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde inşallah Adana'nın o bölgede kentsel yenilenmesi daha hızlı olacak. Bu bölge cazibe merkezi haline getirecektir diye düşünüyorum. Sayın başkanımızın bu projesinin uygulanmasında en değerli en önemli destekte maddi ve manevi destekte büyükşehirden arkadaşlar hiç eksik olamayacaktır. Destek olma konusunda zerre kadar şüphemiz yoktur. El birliği ile Adana'nın kaybolan yıllarını geri getireceğiz" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından dereceye giren ve mansiyon alan projelere ödülleri takdim edildi. Ödül törenin ardından kolokyuma geçildi ve projeler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.