You must have Javascript enabled in order to use this site


Basın Açıklaması
18 Nisan 2018

SİNAN ÇAĞINDA MİMARİ PLANLAMA TEKNOLOJİSİ

img

“MİMAR SİNAN ÇAĞININ İLERİ GELEN MİMAR VE YAPI SANATÇISIDIR” Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, yönetim kurulu üyeleri, mimarlar ile Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümünden akademisyen ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği söyleşinin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Adana Şube 2. Başkanı Murat Ulaş, “Mimar Sinân Âğâ veya Başmimar diye de anılan Sinan, Kanuni Sultan Süleyman dahil üç Osmanlı padişahı döneminde yaşamış, çağının ve dünyanın önde gelen mimar ve yapı sanatçılarındandır.

 

“Sinan Çağında Mimari Planlama Teknolojisi” anlatıldı

Mimar Sinan'ın, 1490'da Kayseri'nin Ağırnas köyünde dünyaya geldiği rivayet edilmektedir. Mimar Sinan 92 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darül-kurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darrüşşifa(hastane), 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 8 mahzen ve 48 hamam olmak üzere bilinen 368 eser bırakmıştır. Sinan’ı andığımız bu hafta içerisinde bir dizi etkinlikler yapıyoruz. Sinan çağında mimari planlamanın nasıl yapıldığını kıymetli Uğur Tanyeli hocamızdan öğreneceğiz. Kendisine şimdiden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

16. Yüzyılda  Avrupa ve Osmanlı da mimarlık ve inşaa alanındaki özelliklere değinen Prof. Dr. Uğur Tanyeli, slayt sunum yaparak şimdiye kadar ele alınmamış,  çarpıtılarak ve abartılarak yansıtılmış, Sinan Dönemi mimarlığıyla ilgili önemli bilgi paylaşımında bulundu.